+48 605 573 651
Change language

WYSZUKAJ WYCIECZKĘ

Ponad 5000 wyselekcjonowanych ofert

REZERWACJA BILETÓW

Statki, autobusy, samoloty, pociągi, wydarzenia

NASZA OFERTA

Wycieczki, pielgrzymki, wyjazdy narciarskie

KAZIMIERZ DOLNY

 

KAZIMIERZ DOLNY
Miasteczko zwane „turystyczną perełką” przyciąga przede wszystkim ludzi sztuki – głównie malarzy; kultury – liczne festiwale, a także rzesze turystów. Ten unikalny zespół urbanistyczno - architektoniczno - krajobrazowy został w roku 1994 zarządzeniem Prezydenta R.P. uznany za Pomnik Historii. Okres świetności Kazimierza przypada od drugiej połowy XVI w. do połowy XVII w kiedy nazywany był „małym Gdańskiem”. Budowle z tamtych lat widoczne są do dziś: kościół farny – klasyczny wzorzec renesansu lubelskiego, kościół Św. Anny, klasztor oo. Franciszkanów Reformatorów, kamienice mieszczańskie, spichlerze nad Wisłą, wzgórze zamkowe z ruinami zamku i basztą. Z Góry Trzech Krzyży można podziwiać panoramę miasteczka i Małopolski Przełom Wisły. Miasto i okolice oferują wiele miejsc noclegowych.

Nasza oferta:
- kompleksowa organizacja wycieczek krajoznawczych po Kazimierzu Dolnym i okolicach
- rezerwacja licencjonowanych przewodników
- rezerwacja bazy noclegowej (hotele, pensjonaty, agroturystyka)
- transport dla każdej ilości osób

ATRAKCJE KAZIMIERZA DOLNEGO:
• Zamek – pierwotnie XIV-wieczna budowla (w XX w. dokonano kilkakrotnie konserwacji i rewaloryzacji obiektu). Dziś służy turystom jako punkt widokowy.
• Baszta - najstarsza zachowana budowla kazimierska z XIII w. oddalona o 200 metrów od obecnego zamku. Baszta ma prawie 20 m. wysokości, 10 m. średnicy, a grubość jej murów 4 m. Na szczyt prowadzą drewniane schody.
• Zespół klasztorny Reformatorów – kościół pw. NMP i klasztor oo Reformatów. Świątynia do dzisiejszego dnia zachowała pierwotny wystrój (ołtarz z czczonym jako cudowny obrazem Zwiastowania NMP z roku 1600).
• Cmentarz Żydowski – usytuowany jest w lesie przy ul. Czerniawy, powstał w 1851 roku. Mur ułożony z macew przypominać ma jerozolimską „Ścianę płaczu”.
• Rynek - przyjął swój obecny kształt w XVI stuleciu. Na wybrukowanym kocimi łbami rynku skupia się życie miasteczka. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, jarmarki, rozciąga się stąd widok na farę, zamek i wieżę strażniczą. W centrum Rynku stoi studnia, której obecny wygląd nadał w 1913 r. Jan Koszyc - Witkiewicz.
• Muzeum Sztuki Złotniczej – jedyne w Polsce, otwarte zostało w 1979 roku. Gromadzi wyroby dawnego i współczesnego złotnictwa. Imponująca kolekcja liczy ok. 1 800 eksponatów.
• Kościół farny pw. św. Bartłomieja i Jana Chrzciciela - powstał w stylu gotyckim w XIV wieku. We wnętrzu zwracają uwagę m.in kamienna chrzcielnica, dzieło znanego rzeźbiarza - florentczyka Santi Gucciego, rokokowe konfesjonały, czy żyrandol z głową jelenia z pocz. XVII.
• Kamienice Przybyłowskie - stojące w południowo-wschodniej części rynku, to jedne z najsłynniejszych kamieniczek w Polsce, zbudowane w stylu manierystycznym około 1615 r. przez braci Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Obie mają identyczny układ fasad, są bogato zdobione.
• Kamienica Celejowska – renesansowa kamienica mieszczańska wybudowana przez kupca kazimierskiego, Bartłomieja Celeja.
• Spichlerze - powstały pod koniec XVI w. i w połowie XVII w., w epoce największej świetności miasta. Służyły do przechowywania zboża. W spichlerzu Ulanowskich i Przybyłów mieści się obecnie Muzeum Przyrodnicze.
• Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów - zw. willą „Pod wiewiórką", wybudowany w 1936 r. dla pisarki i jej męża wg projektu Karola Sicińskiego. Obecnie w willi mieści się oddział Muzeum Nadwiślańskiego.
• Góra Trzech Krzyży – punkt widokowy na Kazimierz i okolicę oraz Małopolski Przełom Wisły.
• Kazimierz Dolny - wąwozy – do najciekawszych należą: Korzeniowy Dół , Granicznik, Kamienny Dół, Norowy Dół, Wąwóz Małachowskiego.
• Rejsy statkami na Wiśle - dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Statki kursują przez cały dzień w okresie kwiecień-październik.
• Szlaki: turystyki pieszej, np. Nadwiślański, szlaki rowerowe, Szlak smaków Krainy Lessowych Wąwozów, Szlak Lessowych Wąwozów, Szlak młynów wodnych rzeki Bystrej.

Źródła:
http://www.kazimierz-dolny.pl/
http://www.pulawy.powiat.pl/strona/index.php/turystyka/123-ciekawe-miejsca
http://www.pulawy.powiat.pl/strona/index.php/turystyka/123-ciekawe-miejsca

 

 
 

ZAPRASZAMY | Nasza okolica - atrakcje

TRÓJKĄT TURYSTYCZNY

Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów

Teren Trójkąta Turystycznego leży na styku czterech rejonów geograficznych: Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej, Doliny Środkowej Wisły i wschodniego skrawka Równiny Radomskiej. Zawiera także obszar Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Okolica tzw. Trójkąta turystycznego to unikalna  i najgęstsza w skali europejskiej sieć wąwozów lessowych. Puławy to przede wszystkim osada pałacowo-parkowa z historycznymi budowlami. Kazimierz Dolny znany jest w Polsce i na świecie z unikalnego połączenia przyrody i architektury, stanowi „perłę renesansu lubelskiego”. Nałęczów z kolei to jedyne w swym rodzaju uzdrowisko z uwagi na mikroklimat parku leżącego w samym sercu miejscowości. Dla miłośników historycznych budowli gratką będzie wizyta na zamku w Janowcu.

Partnerzy

Strona stworzona przez webx.pl - tworzenie stron www
© 2013-2018 rajskiewrota.pl - biuro podróży, Wszelkie prawa zastrzeżone.