+48 605 573 651
Change language

WYSZUKAJ WYCIECZKĘ

Ponad 5000 wyselekcjonowanych ofert

REZERWACJA BILETÓW

Statki, autobusy, samoloty, pociągi, wydarzenia

NASZA OFERTA

Wycieczki, pielgrzymki, wyjazdy narciarskie

PUŁAWY

 

PUŁAWY
Puławy to przede wszystkim osada parkowo-pałacowa ze znanymi zabytkowymi budowlami: pałac Czartoryskich, park, Świątynia Sybilli – pierwsze polskie Muzeum (element w herbie miasta razem z Pogonią Litewską), Dom Gotycki, Domek Grecki, Altana Chińska, Domek Żółty, Brama Rzymska, kaplica pałacowa – kościół pw. Wniebowziętej Boga Rodzicy, Schody Angielskie i rampowe schody diabelskie, groty, sarkofag, pałac Marynki, wieża ciśnień. W dzielnicy Włostowice kościół św. Józefa, cmentarz we Włostowicach, Muzeum Oświatowe, a także wille: Samotnia, Cienista, Kruszyna, cmentarz wojenny żołnierzy polskich z II wojny światowej przy ul. Piaskowej.

Nasza oferta:
- kompleksowa organizacja wycieczek krajoznawczych po Nałęczowie i okolicach
- rezerwacja licencjonowanych przewodników
- rezerwacja bazy noclegowej (hotele, pensjonaty, agroturystyka)
- transport dla każdej ilości osób

ATRAKCJE PUŁAW:
• Park Czartoryskich – ogród o powierzchni 32 ha został założony przez Lubomirskich w wieku XVII, przekształcony j w park krajobrazowy. Stanowi przykład „naturalnego” ogrodu romantycznego. Zachowało się tu wiele egzotycznych drzew.
• Pałac Czartoryskich – wzniesiony został pierwotnie przez Lubomirskich w latach 1627-1679, wielokrotnie przebudowywany. W jednej z sal mieści się, powstałe w 2009 roku Muzeum Czartoryskich, w którym można oglądać m.in portrety Czartoryskich oraz związane z nimi pamiątki.
• Świątynia Sybilli – pierwsza budowla wzniesiona w części parkowej w latach 1798-1801 z inicjatywy księżnej Izabeli Czartoryskiej na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem.
• Dom Gotycki – powstał w roku 1809. Obecnie Dom Gotycki i Świątynia Sybilli są siedzibą Muzeum Regionalnego PTTK.
• Domek Grecki – dawna oranżeria z czterokolumnowym portykiem. Obecnie siedziba Biblioteki Miejskiej.
• Rezerwat „Łęg na Kępie” – znajduje się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Objęty ochroną od 1963 r. zajmuje obszar o powierzchni 4,71 ha. Rezerwat ten stanowi ochronę nadwiślańskiego lasu łęgowego.
• Muzeum Oświatowe – znajduje się w zabytkowym budynku dawnej szkoły z XIX w. w stylu klasycystycznym, z fundacji Izabeli Czartoryskiej. Gromadzi archiwalia i muzealia powiązane z oświatą i szkolnictwem oraz pracą pedagogiczną. Jest jedyną tego typu placówką muzealną w lubelskim.
• Pałac Marynki – powstał w stylu klasycystycznym w 1794 r., wg projektu Ch. P. Aignera. Nazwę wziął od imienia Marii Wirtemberskiej, córki księstwa Adama Kazimierza i Izabeli Czartoryskich, dla której powstał. Obecnie zajmowany jest przez Oddział Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa.
• Domek Żółty zwany Aleksandryjskim – zbudowany na początku XIX w. w stylu klasycystycznym. Według tradycji w czasie swoich wizyt w Puławach mieszkał w nim car Aleksander II.
• Altana Chińska – altana parkowa wzorowana na chińskiej pagodzie wzniesiona została w połowie XVIII wieku. Obecnie znajduje się tu oryginalna rzeźba z białego marmuru wykonana pod koniec XVIII w. we Florencji „Tankred i Klorynda”, której kopię można oglądać obok Domu Gotyckiego.
• Sarkofag – symboliczny monument z białego marmuru, poświęcony pamięci Augusta Czartoryskiego i Zofii z Sieniawskich.
• Brama Rzymska – wybudowana w 1829 r. na wzór łuku triumfalnego Tytusa w Rzymie.
• Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – dawna kaplica pałacowa zbudowana na początku XIX w. na wzór rzymskiego Panteonu. Kościół przykryty jest kopułą ozdobioną malowanymi kasetonami.
• Wille Cienista i Samotnia przy ul. Zielonej – XIX-wieczne wille, które dzięki małżeństwu Józefa i Łucji Rautenstrauchów stały się ośrodkami, w których skupiało się życie kulturalne i intelektualne Puław. Obecnie obie budowle mieszczą lokale gastronomiczne.
• Obserwatorium Astronomiczne – utworzone w 1994 r. na skutek starań członków Puławskiego Oddziału PTMA w specjalnie przystosowanym na ten cel budynku po byłej wieży ciśnień.
• Szlaki turystyczne: piesze turystyczne PTTK, np. „Nadwiślański”, rowerowe, Szlak Lessowych Wąwozów, Szlak muzeów Krainy Lessowych Wąwozów

Żródła i informacje:
http://www.pulawy.powiat.pl/strona/index.php/turystyka/123-ciekawe-miejsca
http://www.kraina.org.pl

ZAPRASZAMY | Nasza okolica - atrakcje

TRÓJKĄT TURYSTYCZNY

Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów

Teren Trójkąta Turystycznego leży na styku czterech rejonów geograficznych: Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej, Doliny Środkowej Wisły i wschodniego skrawka Równiny Radomskiej. Zawiera także obszar Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Okolica tzw. Trójkąta turystycznego to unikalna  i najgęstsza w skali europejskiej sieć wąwozów lessowych. Puławy to przede wszystkim osada pałacowo-parkowa z historycznymi budowlami. Kazimierz Dolny znany jest w Polsce i na świecie z unikalnego połączenia przyrody i architektury, stanowi „perłę renesansu lubelskiego”. Nałęczów z kolei to jedyne w swym rodzaju uzdrowisko z uwagi na mikroklimat parku leżącego w samym sercu miejscowości. Dla miłośników historycznych budowli gratką będzie wizyta na zamku w Janowcu.

Partnerzy

Strona stworzona przez webx.pl - tworzenie stron www
© 2013-2018 rajskiewrota.pl - biuro podróży, Wszelkie prawa zastrzeżone.