Ponad 5000 wyselekcjonowanych ofert
Statki, autobusy, samoloty, pociągi, wydarzenia
Wycieczki, pielgrzymki, wyjazdy narciarskie
PUŁAWY
Puławy to przede wszystkim osada parkowo-pałacowa ze znanymi zabytkowymi budowlami: pałac Czartoryskich, park, Świątynia Sybilli – pierwsze polskie Muzeum (element w herbie miasta razem z Pogonią Litewską), Dom Gotycki, Domek Grecki, Altana Chińska, Domek Żółty, Brama Rzymska, kaplica pałacowa – kościół pw. Wniebowziętej Boga Rodzicy, Schody Angielskie i rampowe schody diabelskie, groty, sarkofag, pałac Marynki, wieża ciśnień. W dzielnicy Włostowice kościół św. Józefa, cmentarz we Włostowicach, Muzeum Oświatowe, a także wille: Samotnia, Cienista, Kruszyna, cmentarz wojenny żołnierzy polskich z II wojny światowej przy ul. Piaskowej.
Nasza oferta:
- kompleksowa organizacja wycieczek krajoznawczych po Nałęczowie i okolicach
- rezerwacja licencjonowanych przewodników
- rezerwacja bazy noclegowej (hotele, pensjonaty, agroturystyka)
- transport dla każdej ilości osób
ATRAKCJE PUŁAW:
• Park Czartoryskich – ogród o powierzchni 32 ha został założony przez Lubomirskich w wieku XVII, przekształcony j w park krajobrazowy. Stanowi przykład „naturalnego” ogrodu romantycznego. Zachowało się tu wiele egzotycznych drzew.
• Pałac Czartoryskich – wzniesiony został pierwotnie przez Lubomirskich w latach 1627-1679, wielokrotnie przebudowywany. W jednej z sal mieści się, powstałe w 2009 roku Muzeum Czartoryskich, w którym można oglądać m.in portrety Czartoryskich oraz związane z nimi pamiątki.
• Świątynia Sybilli – pierwsza budowla wzniesiona w części parkowej w latach 1798-1801 z inicjatywy księżnej Izabeli Czartoryskiej na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem.
• Dom Gotycki – powstał w roku 1809. Obecnie Dom Gotycki i Świątynia Sybilli są siedzibą Muzeum Regionalnego PTTK.
• Domek Grecki – dawna oranżeria z czterokolumnowym portykiem. Obecnie siedziba Biblioteki Miejskiej.
• Rezerwat „Łęg na Kępie” – znajduje się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Objęty ochroną od 1963 r. zajmuje obszar o powierzchni 4,71 ha. Rezerwat ten stanowi ochronę nadwiślańskiego lasu łęgowego.
• Muzeum Oświatowe – znajduje się w zabytkowym budynku dawnej szkoły z XIX w. w stylu klasycystycznym, z fundacji Izabeli Czartoryskiej. Gromadzi archiwalia i muzealia powiązane z oświatą i szkolnictwem oraz pracą pedagogiczną. Jest jedyną tego typu placówką muzealną w lubelskim.
• Pałac Marynki – powstał w stylu klasycystycznym w 1794 r., wg projektu Ch. P. Aignera. Nazwę wziął od imienia Marii Wirtemberskiej, córki księstwa Adama Kazimierza i Izabeli Czartoryskich, dla której powstał. Obecnie zajmowany jest przez Oddział Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa.
• Domek Żółty zwany Aleksandryjskim – zbudowany na początku XIX w. w stylu klasycystycznym. Według tradycji w czasie swoich wizyt w Puławach mieszkał w nim car Aleksander II.
• Altana Chińska – altana parkowa wzorowana na chińskiej pagodzie wzniesiona została w połowie XVIII wieku. Obecnie znajduje się tu oryginalna rzeźba z białego marmuru wykonana pod koniec XVIII w. we Florencji „Tankred i Klorynda”, której kopię można oglądać obok Domu Gotyckiego.
• Sarkofag – symboliczny monument z białego marmuru, poświęcony pamięci Augusta Czartoryskiego i Zofii z Sieniawskich.
• Brama Rzymska – wybudowana w 1829 r. na wzór łuku triumfalnego Tytusa w Rzymie.
• Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – dawna kaplica pałacowa zbudowana na początku XIX w. na wzór rzymskiego Panteonu. Kościół przykryty jest kopułą ozdobioną malowanymi kasetonami.
• Wille Cienista i Samotnia przy ul. Zielonej – XIX-wieczne wille, które dzięki małżeństwu Józefa i Łucji Rautenstrauchów stały się ośrodkami, w których skupiało się życie kulturalne i intelektualne Puław. Obecnie obie budowle mieszczą lokale gastronomiczne.
• Obserwatorium Astronomiczne – utworzone w 1994 r. na skutek starań członków Puławskiego Oddziału PTMA w specjalnie przystosowanym na ten cel budynku po byłej wieży ciśnień.
• Szlaki turystyczne: piesze turystyczne PTTK, np. „Nadwiślański”, rowerowe, Szlak Lessowych Wąwozów, Szlak muzeów Krainy Lessowych Wąwozów
Żródła i informacje:
http://www.pulawy.powiat.pl/strona/index.php/turystyka/123-ciekawe-miejsca
http://www.kraina.org.pl
TRÓJKĄT TURYSTYCZNY
Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów
Teren Trójkąta Turystycznego leży na styku czterech rejonów geograficznych: Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej, Doliny Środkowej Wisły i wschodniego skrawka Równiny Radomskiej. Zawiera także obszar Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Okolica tzw. Trójkąta turystycznego to unikalna i najgęstsza w skali europejskiej sieć wąwozów lessowych. Puławy to przede wszystkim osada pałacowo-parkowa z historycznymi budowlami. Kazimierz Dolny znany jest w Polsce i na świecie z unikalnego połączenia przyrody i architektury, stanowi „perłę renesansu lubelskiego”. Nałęczów z kolei to jedyne w swym rodzaju uzdrowisko z uwagi na mikroklimat parku leżącego w samym sercu miejscowości. Dla miłośników historycznych budowli gratką będzie wizyta na zamku w Janowcu.